OCS Standardı

Genel
Yönetmelikler
Etko Dokümanları
Kontrol ve Sertifikasyon Süreci

OCS STANDARDI

Bu standart tekstil izlenebilirliğini sağlamaktadır. Nihai ürünlerde organik olarak yetiştirilmiş materyallerin varlığını takip eden ve doğrulayan bir standarttır . İşleme yardımcıları (tekstil endüstrisinde kullanılan girdiler gibi), çevre veya toplumsal konularda ek bir kriter oluşturmaz .    

Gıda ürünleri dışında, %5 ile %100 arasında organik materyal içeren ürünlerde uygulanır. Standart, bitmiş üründeki organik materyal varlığını ve miktarını doğrulamaktadır. Hammaddeyi, kaynağından bitmiş ürüne kadar izlemekte ve bu işlem firmamız tarafından sertifikalandırılmaktadır.

BELGELENDIRME YAPILAN ÜLKELER

 • Türkiye
 • Almanya
 • Amerika
 • Bulgaristan
 • Çin
 • Danimarka
 • Finlandiya
 • Güney Kore
 • Hong Kong
 • İngiltere
 • İsveç
 • Pakistan
 • Romanya
 • Rusya
 • Ukrayna

 

Standards Logo Use Specifications Bazı Tehlikesiz Atıkların Geri Kazanımı Tebliği CCS-201-V3.0-CCS-User-Manual CCS-101-V3.0-Content-Claim-Standard OCS-102-V3.0-Organic-Content-Standard OCS-102-V3.0-OCS-Certification-Procedures OCS-103-V2.0-Policy-for-GMO-Screening-of-Organic-Cotton ASR-213-Materials-Processes-and-Products-Classification Document List-Public TE-402-V1.0-Brand-and-Retailer-Certification-Toolkit TE-401-V1.0-Supplier-Certification-Toolkit Standards Claims Policy ASR-110-V2.0-Complaints-and-Feedback-Policy ASR-103-V3.0-Policy for Scope Certificates ASR-103a-V2.0-Annex-to-Scope-Certificate-Policy-Category-Terms ASR-101-V2.1-Accreditation-Certification-Procedures-for-Textile-Exchange-Standards ASR-104-V3.0-Policy-for-Transaction-Certificates OCS-GMO-Screening-of-Organic-Cotton-V1.0 ASR-109a-V3.0 Guidance: Auditing During the COVID-19 Pandemic OCS-206-V1.0-Global ISO IWA 32:2019 Proficiency Test Initiative CCS-102-V2.1-CCS Certification Procedures Terms and Definitions for Textile Exchange Standards and Related Documents Quick Guide to Product Labelling & CCS 3.0 TE-405-V1.0-Quick-Guide-to-Product-Labeling-and-CCS-3.0 OCS-201-V3.1-OCS-User-Manual
OCS Standardı Hakkında Bilgi Almak İçin Resmi Web Sitesini Ziyaret Edebilirsiniz .  http://textileexchange.org/
 
Acil Durum TalimatıAnlaşmazlık & İtiraz ve Şikayet Başvuru FormuBelgelendirme İş Akış ŞemasıRüşvet ve Yolsuzlukla Mücadele Politikası Rev00 20190401SATIŞ SERTİFİKASI DÜZENLENMESİİtiraz, Şikayet ve Anlaşmazlıklar ETKO Organik Sertifikasyonu Hizmetleri hakkında Genel Bilgi Tekstil Başvuru FormuÜrün Sertifika Başvuru FormuÜrün SpesifikasyonuUygunsuzluk Derecelendirme RehberiOnaylı Taşeron Laboratuar Listesi Tarafsızlık Taahhüdü Logo, Lisans, Uygunluk İşaretlerinin Kullanımı
Tekstil(OCS) ile İlgili Olarak Firmamız Doküman Listesini Bu Sayfamızdan indirebilirsiniz.
ETKO Sertifikasyon Hizmetleri
İLK KONTAK VE TEKLİF
 1. Müteşebbis burada ürün ile ilgili bilgileri mutlaka kesinleştirmek zorundadır . 
 2. İlk kontakta genel bilgi verilmesi ve başvuru formunun gönderilmesi
 3. Müteşebbis başvurusu ve başvuru formunun değerlendirilmesi
 4. Fiyat teklifinin hazırlanıp bildirilmesi
 5. Fiyat teklifinin onaylaması
BAŞVURU
 1. Müteşebbis ETKO' nun talep ettiği her dokümanı en kısa sürede hazırlamalıdır.  
 2. Müteşebbis Üretim Bilgilerini iletir
 3. Müteşebbis İşletme Bilgilerini İletir ( İşletme hatları, Yerleşim Planı vs diğer belgeler )
 4. Başvuru Dosyasının Tamamlanması
KONTROL
 1. Kontrol tarihinin ve Kontrolörün belirlenmesi 
 2. Ürünlerin Kontrolü ve Örnekleme
 3. İşletmelerin Kontrolü (Depoların, Dokümantasyonun, Stok Durumunun vs.)
 4. Giriş Çıkış ve Satışların Kontrolü
 5. Kontrol raporunun düzenlenmesi
SERTİFİKASYON
 
Kontrol ve Kontrol Raporlarının Onaylanmasında Görev Alan Personel Sertifikasyon da yer Alamaz . Sertifikasyon Komitesi Bağımsızdır .
 1. Kontrol Raporunun Deperlendirilmesi
 2. Sertifikasyon Komitesinin Onayı
 3. Rapor ve Sertifikanın İletilmesi
 4. Satış İşlerimlerinin Başlaması